Monenlaista tekniikkaa on tässä haasteessa käytetty, mutta yksi oivallinen apu on jäänyt vielä mainitsematta. Se on mainio kulpamuovi! Tässä olen vain värittänyt kuplamuovin guassiväreillä ja painanut sen paperille. Vähän vaahtomuovinpalasella tummaa joukkoon ja tussilla kuvioita. Kuplamuovia voi käyttää muillakin tavoilla, tulee kivan elävää pintaa.
Ahaa, tulipa taas uusi, ennen käyttämätön, vihje. Kiitos! Mitä lainkaan saamme aikaan, kunhan olemme tätä teemataidetta tehneet vaikka puoli vuotta. Käytössämme on mahtava arsenaali erilaisia tekniikoita.
VastaaPoistaVaikuttaa vähään siltä, että sinäkin taidat saavuttaa papukaijamerkin...
Tätä kuplamuovia osaa taitavasti käyttää SusuPetal, hän ei nyt päässyt mukaan, mutta ehkä jo ensi kuussa.
PoistaEn voi kuin ihmetellä mitä kaikkea on käytetty. Ajatella, näin paljon ideoita on ollut piilossa!
Siltä vaikuttaa, vielä yksi, idea on jo hyvin muhinut, vielä pitää toteuttaa :)
Hieno tuli ja erilainen. Näyttely parhaimmille töille tai muuta vastaavaa, upeita niin monia. Uusi tekniikka jota tietenkin kokeilen :) Kiitos taas ideasta!
VastaaPoistaJa hyvin yksinkertaisesti :) Kuplamuovit kannatta aina jemmata ;) Vinkiksi sen keroinkin, ota ja kokeile!
PoistaEipä ole tullut mieleen. Tiskikoneessa sulanut muovirasia on kokeiltu. Tämä pannaan muistipäälle. Voi käyttää taustana jonkun muunkin työn kanssa. Ovela pinta.
VastaaPoistaSulanut muovirasia :D Siis mitään ei kannata heti heittää pois :) Taustaan saa näin kivaa pintaa, akryli- ja öljyvärit toimii vielä paremmin, luulisin.
PoistaPikapointillismia : ) Erikoinen ja pirteä lopputulos. Hyvin oivallettu.
VastaaPoistaTai laiskanihmisenpointisllismia:) Kiitos paljon, Mayo!
PoistaKuva on niin helmeilevän kaunis ja kuultava. Tosi mielenkiintoinen kikka, pitää kokeilla jos löydän kotoa kuplamuovia.
VastaaPoistaKiiots Sisko. Uskon että saat kuplamuovilla monelaista pintaa, minä kerään aina pakausten kuplat talteen :)
PoistaTätäpä en ole osannut aatella, kun aikoinaan tuli napsuteltua kuplamuoveja huvin vuoksi.;-)
VastaaPoistaMielikuva tulee röpelöisestä lasista, sen läpi katsomisesta.
Kaunis värikäs, eläväisen pintainen työ syntyi.
Napsutellusta kuplamuovistakin tulee varmaan kivaa pintaa! Seuraavalla kerralla kokeilet, ennenkuin heitä pois ;)
PoistaRöpelöllasipinnalta juu näyttää. Kiitos Liplatus.
Kaunis ihana pinta.Itse olen tuota käyttänyt kortti askartelussa..vaan taidettakin siis voi tehdä.Kiva, kiitos vinkistä.Täällä haasteen mukana oppii paljon uutta.
VastaaPoistaTaidettahan se on korttiaskartelukin. Ota vinkki talteen, voit käyttää sitä joskus.
PoistaPirteä ja kivasti kolmiulotteisuutta, tekisi mieleni hivellä tuota sormenpäällä ja tuntea pinta. Suloista räsymattomaisuutta!
VastaaPoistaRäsymatto, miksei :)
PoistaKiitos Pike
Oi, vallan unohdin kuplamuovin, tutustuin siihen eka kerran viime vuoden marraskuussa :) Kun muistaisikin kaikki ihmeelliset vinkit ja materiaalit, mitkä tämän haasteen myötä on tullut nähtyä! Sait aikaan hienoa jälkeä, sopii monenlaiseen työhön.
VastaaPoistaKuplamuovilla saa monelasita pintaa, tämä on vain yksi monista. Kuulluu vakimateriaaleihin :) Ajatelin kerätä kaikki materiaalit yhteen, siitä tulee pitkä lista! Niin monenlaista on jo tässä lokakuussa käytetty.
PoistaMehiläiskennoja, tuotu monesta erivärisestä kukasta mettä... Hauska tuo kuplamuovi. Minä tosin tykkään painella kuplat lyttyyn, kiva ääni ;)
VastaaPoistaTietenkin joka kukasta tulee eriväristä mettä, tästä lingotaan se monivärinen hunaja ;D Sitä voi kuplia käyttää molempiin, poksautella joko ennen tai jälkeen :)
PoistaHieno työ onkin!
VastaaPoistaOlen kuullut tosta kuplamuovista, mutta eipä tullut mileeen tässä haasteessa sitä vielä käyttää.
Nyt kaikki paperille ylös, ettei unohdu!
Kiitos Harakka!
PoistaTein Teemahaaste sivulle listaa kaikista mitä on käytetty, sinun kukkavirkiste on vielä lisäämättä :D