Marraskuun selätykseni jatkuu, löysin komeron perältä pölyisin pesuainepurkin.
Hapanta ph.1,5 jo luulisi jotakin tapahtuvan. Väriksi vesiväriputkilot.
Tein nyt aivan toisessa järjestyksessä. Ensin lasille väri, ne joista sain korkin auki.
Vesikin jo vähän levitti värejä.
Sitten hapanta pesuainetta, jotakin tapahtui. Vähän öljyä ja vettä lisää.
Silkkipaperikaan ei ollut paras vaihtoehto, mutta tässä kuva 4. Tuijottaako joku!
Leikki jatkuu ...
...väriä lisäämällä ja vettä ja öljyä ja taas pesuainetta, sitähän riittää!
Nyt käytin taas akvarellipaperia johon värit yritän siirtää.
Valmis kuva 5. Viime talven revontuletko?
Täällä lisää selätyskuvia:






Pirteitä selätyksiä ja värejä :)
VastaaPoistaEikös olekin :)
PoistaViimeinen kuva on tosi kaunis! Hieno sarja muutenkin. Itse en ole painanut paperille lainkaan, olen kuvannut vaan. Kuva riittäköön muistoksi ja todistuskappaleeksi. Ellei sitten jotain oikein ekstraa synny - kuten sinulla.
VastaaPoistaPaperiille painaminen onkin vaikeinta. Kuvamateriaalia tulee paljon, osa jää jemmaankin :)
PoistaKannon henki sieltä tupsahti viimeiseen kuvaan! Värit säilyivät koko matkan todella hyvin. Taisi muuten olla aika täpäkkää ainetta tuo kun ph oli niin alhainen.
VastaaPoistaKanoon henkihän siinä onkin:)
PoistaAine on joskus ollut täpäkkää, taitaa olla jo aika laimentanut, ei tämän suurempaa vaikutusta tullut, vaikka emäksen kansa joutui tekemiseen.
Muukalainen matkalla erakoksi pois toisten ihmisten luota?
VastaaPoistaHyivn nähty, sanottuasi näin sen itsekin :)
PoistaHieno lopputulos!
VastaaPoistaKiitos!
PoistaHyvin pysyivät ainekset hallussa ja lopputulos on hieno. Revontulet näen myös.
VastaaPoistaJa aina tulee uusia ideoita mitä kokeilla. Uusi taas työn alla.
PoistaKyllä sieltä joku tuijotti, ja se joku sitten nousi ja lähti, nousi kalliolle ja alkoi puhua väkijoukolle, vai heiluttaako hyvästiksi. Viimeisestä tuli kyllä tosi mielenkiintoinen teos. Ja ihanat värit koko matkan ajan.
VastaaPoistaNäistä kuvista tuleekin vaikka mitä näkyviin, kun monella silmällä katsoo. Puheenpitäjänkin näen ja väkijoukko hurraa :)
PoistaHurjia aineita kaapin perukoilta löytyykin. Värit saavat kunnolla kyytiä . Joku henki on pulloon kätkeytynyt! Vihreästä päätellen jouluinen kuusen haltija.
VastaaPoistaEi taida enää näin vahvaa löytyäkään, luulen kyllä että aika oli tehnyt jo laimeaksi.
PoistaKuusen haltija :)